آخرین اخبار
کد مطلب: 231148
يادداشت/ سيد رحيم نعمتي
جنگ قطعنامه‌هاي شيميايي در شوراي امنيت
تاریخ انتشار : 1396/12/14 09:02:44
نمایش : 410
يک هفته قبل قطعنامه پيشنهادي کويت و سوئد در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح شد و با رأي مثبت تمامي اعضاي شورا و شماره ۲۴۰۱ به تصويب رسيد.
به گزارش کوهرنگ خبر؛ «سيد رحيم نعمتي» در يادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

يک هفته قبل قطعنامه پيشنهادي کويت و سوئد در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح شد و با رأي مثبت تمامي اعضاي شورا و شماره ۲۴۰۱ به تصويب رسيد. اين قطعنامه برقراري آتش‌بس ۳۰روزه در سوريه را خواستار شده که در بازه زماني ۷۲ ساعت بعد از تصويب آن برقرار شود تا با ايجاد معبرهاي امکان دسترسي به مجروحان و ارسال کمک‌هاي بشردوستانه ظرف ۴۸ ساعت بعد از تصويب آن فراهم شود. استفان دي‌ميستورا، نماينده ويژه سازمان ملل، بعد از تصويب ۲۴۰۱ گفته بود با برقراري آتش‌بس، بايد امکان دسترسي سريع و بدون مانع به غوطه شرقي فراهم شود اما اين انتظار او با وجود پيشنهاد روسيه براي ايجاد «کريدور بشردوستانه» محقق نشده و جنگ ادامه يافته است. امريکا با اين شرايط آماده مي‌شود تا قدم بعدي را با پيشنهاد قطعنامه جديدي به شوراي امنيت بردارد و روسيه هم که بي‌خبر از نيات امريکا نيست، ساختار متن پيشنهادي خود را روز جمعه به شوراي امنيت داده است.

موضوع هر دو متن به نحوه رسيدگي به استفاده سلاح شيميايي در سوريه است که روسيه مي‌خواهد در متن خود مکانيزم تحقيقاتي مستقل از سوي سازمان ملل براي يک سال تشکيل شود تا بتوان با اين مکانيزم تحقيقاتي روشن، مستقل و شفاف داشت. روس‌ها براي شکل‌گيري اين مکانيزم بر کار روي حقايق مستند و تأييد شده‌اي تأکيد دارند که از مکان حادثه گردآوري شده‌اند و به وسيله شوراي امنيت به دقت مورد بررسي قرار بگيرند. در مقابل، امريکا روز پنج‌شنبه از اعضاي شوراي امنيت خواسته بود به مقر هيئت امريکايي در سازمان ملل بروند تا پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادي امريکا را مورد بررسي قرار بدهند که البته نماينده روسيه به آن مقر نرفت. در واقع، روسيه و امريکا وارد جنگ قطعنامه‌اي شده‌اند و هرچند که جزئيات متن پيشنهادي آنها درباره نحوه بررسي اتهامات پيرامون استفاده از تسليحات شيميايي است اما معلوم است که طرح همزمان دو متن پيشنهادي به شوراي امنيت در شرايط فعلي بي‌ارتباط با جنگ در غوطه شرقي نيست تا آنجا که مي‌توان گفت اين اقدام به نحوي يک پيش‌درآمد براي اتفاقات بعدي است که در اين منطقه پيش خواهد آمد.

اين اتفاقات چيزي نيستند جز يک يا چند حمله شيميايي که با نحوه گسترده‌اي پوشش خبري داده خواهند شد تا با موضوع سلاح شيميايي و اتهامات عليه دولت سوريه موضوع داغ روز بشود. ژنرال يوري يفچنکو، مدير مرکز روسيه در پايگاه حميميم سوريه گفته که اطلاعات از قصد سه گروه جبهه‌ النصره، فليق الرحمان و احرارالشام براي استفاده از مواد سمي در خط تماس با ارتش سوريه به دست آورده تا به اين صورت ارتش را متهم به حمله شيميايي بکنند. جالب اينجا است که سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي چند روز قبل اعلام کرد پرونده‌اي براي تحقيق در مورد استفاده از گاز کلر در غوطه شرقي باز کرد تا معلوم کند در اين منطقه از مواد سمي استفاده شده يا نه. تماس تلفني دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور امريکا، با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهور فرانسه را در روز ‌شنبه هم بايد به اين مجموعه اضافه کرد که به همراه آمادگي آن سه گروه تروريستي و گشودن پرونده در سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي، ضلع سوم براي اتهام‌زني به دولت و ارتش سوريه در خصوص استفاده از تسليحات شيميايي است. اين مثلث مي‌تواند با تصويب قطعنامه‌اي در شوراي امنيت پا را از اتهام‌زني فراتر بگذارد و به صورت عملي وارد عمل شود تا با حملات سنگين به ارتش سوريه و متحدانش مانع از فروپاشي گروه‌هاي مسلح در غوطه شرقي شود.

در واقع، ماندن اين گروه‌ها در نزديک‌ترين منطقه به دمشق مهم‌ترين کارت امريکا و متحدانش عليه دولت سوريه است که سعي مي‌کنند به هر صورت شده اين کارت را حفظ کنند و با آن به فشار عليه دولت سوريه و پايتخت اين کشور ادامه بدهند. روسيه با توجه به اين موضوع است که قطعنامه پيشنهادي خود را ارائه داده تا هم در مقابل قطعنامه امريکايي دست خالي نباشد و هم مثل قضيه يمن اين پيام را به امريکا بدهد که به هيچ قيمت اجازه بهره‌برداري از شوراي امنيت براي حمله به ارتش سوريه و متحدانش نمي‌دهد. امريکا و روسيه با اين وضعيت دور جديدي از جنگ قطعنامه‌اي را در شوراي امنيت به راه انداخته‌اند و امريکا هم سعي مي‌کند با دعوت از اعضاي شوراي امنيت يا با تماس‌هاي تلفني متحدين خود را توجيه کند تا در صورت ناکامي در شوراي امنيت فضاي عمل خودسرانه در غوطه شرقي داشته باشد. اين اقدام خودسرانه مي‌تواند مثل حمله موشکي در آوريل گذشته به پايگاه هوايي الشعيرات سوريه باشد و به همين جهت هم نه تنها نمي‌توان اميدي به اجراي ۲۴۰۱ داشت بلکه بايد انتظار بعد ديگري از جنگ از سوي امريکا را داشت.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت ها
شهدای کوهرنگ
سایتهای مرتبط
رهبري

يايگاه اطلاع رساني رئيس جمهوري

فرمانداري کوهرنگ

اوقات شرعی